تبلیغات
شهر بهار نارنج
لینکدونی - لینک های جالب از سراسر وب

ادامه - آرشیو لینکدونی ...

آمار وبلاگ

امروز :
دیروز :
این ماه :
ماه قبل :
کل :
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
تعداد صفحات :

 

ادامه توضیحات در مورد شهر بابل
بابل یکی از شهر های مرکزی استان مازندران است.که از شمال به شهرستان بابلسر و دریای خزر و از جنوب به رشته کوههای البرز مرکزی و از شرق به شهرستان قائمشهر و از مغرب به شهرستان آمل منتهی می شود.
چگونگی شکل گیری نام بابل: بابل در قدیم ماهطیر نام داشت.یعنی منطقه ای با آب و آب بندهای فراوان.در دوران صفوی به بارفروش(مال دهی قببود که بار از دریای خزر به آن ده آورده و به فروش می رفته است.) و در دوران رضاخان به بابل تغییر نام یافت.لازم به ذکر است که ناصرالدین شاه دو بار به شهرستان بار فروش آن زمان سفر کرده بود.
راههای ارتباطی: این شهرستان از لحاظ دارابودن راههای ارتباطی یکی از شهر های مهم مازندران است. اکثر جاده های منتهی به این شهر از نوع آسفالته درجه یک می باشد.فاصله بابل تا تهران از طریق جاده هراز 193 کیلومتر و از طریق جاده فیروزکوه 208 کیلومتر است. فاصله بابل تا مشهد مقدس 700 کیلومتر و تا رشت 320 کیلومتر است.....

بیشتر ، در ادامه مطلب ...

بابل یکی از شهر های مرکزی استان مازندران است.که از شمال به شهرستان بابلسر و دریای خزر و از جنوب به رشته کوههای البرز مرکزی و از شرق به شهرستان قائمشهر و از مغرب به شهرستان آمل منتهی می شود.
چگونگی شکل گیری نام بابل: بابل در قدیم ماهطیر نام داشت.یعنی منطقه ای با آب و آب بندهای فراوان.در دوران صفوی به بارفروش(مال دهی قببود که بار از دریای خزر به آن ده آورده و به فروش می رفته است.) و در دوران رضاخان به بابل تغییر نام یافت.لازم به ذکر است که ناصرالدین شاه دو بار به شهرستان بار فروش آن زمان سفر کرده بود.
راههای ارتباطی: این شهرستان از لحاظ دارابودن راههای ارتباطی یکی از شهر های مهم مازندران است. اکثر جاده های منتهی به این شهر از نوع آسفالته درجه یک می باشد.فاصله بابل تا تهران از طریق جاده هراز 193 کیلومتر و از طریق جاده فیروزکوه 208 کیلومتر است. فاصله بابل تا مشهد مقدس 700 کیلومتر و تا رشت 320 کیلومتر است.
آب و هوا: از ویژگی های این منطقه باران های متوالی ، رطوبت زیاد و در مجموع آب و هوای معتدل می باشد.میزان میانگین ریزش باران در این شهرستان 6/525 میلی متر در سال است.پرباران ترین ماه سال، مهر ماه بوده و اردیبهشت کم باران ترین ماه سال است.
هوای بابل در بیشتر ماههای سال بین 10 تا 24 درجه سانتیگراد در نوسان است.و به طور کلی 200 روز از سال هوای ابری یا بارانی است.
منابع آب: شهرستان بابل به دلیل قرارگرفتن در منطقه خزری و بارندگی فراوان و وجود رشته کوه البرز در جنوب آن،دارای منابع قابل توجهی می باشد.منابع آب به دو بخش آبهای سطحی و زیر زمین تقسیم می شوند. مهم ترین و بزرگترین رودخانه این شهرستان بابل رود نام داردو 78 کیلومتر طول این رودخانه است.این رودخانه از کوههای سواد کوه سرچشمه می گیرندو پس از طی 87 کیلومتر در شهر بابلسر به دریای مازندران می ریزد.این رودخانه محل مناسبی برای ماهیگیری و سیاحت و گذراندن اوقات فراغت مردم این شهرستان نیز محسوب می شود.انواع ماهی های کپور، آزاد، اورنج و غیره در بابل رود وجود دارد.
آب شرب بابل: آب شرب این شهر حدود 50 سال پیش از یک حلقه چاه عمیق واقع در کاخ سابق بابل (دانشگاه علوم پزسکی فعلی) یک حلقه چاه عمیق شخصی، چاه نیمه عمیق دهانه گشاد در منازل مردم و یک حلقه چاه کم عمق در محله بی سر تکیه بابل تامین می شد.در سال 1350 طرح انتقال آب از هراز به بابل تهیه شد.هم اکنون از محور قدیم جاده آمل - بابل آب دو حلقه چاه به بابل هدایت می شودکه قسمتی به مصرف شهروندان بابلی و بقیه به مصرف اهالی روستاهای مسیر لوله و ساکنان امیرکلا - بابلسر و خزرشهر می رسد.بابل در مجموعه طرح آب رسانی شهر های گروه الف مازندران قرار دارد.این طرح در سال 1351 به بهره برداری رسید.
پوشش گیاهی:شهرستان بابل به علت قرار گرفتن در ناحیه معتدل خزری و با دارا بودن آب و هوای مرطوب و بارندگی زیاد و عوامل طبیعی مساعد دارای پوشش گیاهی متراکم استو سراسر ناحیه به صورت سرسبز دیده می شود.در جنوب شهرستان بابل، شامل مناطق بندپی شرقی و بابل کنار و بندپی غربی و جنگل های وسیع و انبوهی وجود دارد که در صورت استفاده مطلوب از این ثروت ملی، می توان علاوه بر جلوگیری از نابودی جنگل ها از آن بهره وری بهینه نمود.
موقعیت سیاسی: شهر بابل با 1431 کیلومتر مساحت، در قسمت مرکزی استان واقع و دارای دو شهر به نام های امیر کلا و بابل و 3 بخش به اسامی بخش مرکزی و بخش بندپی شرقی و 10 دهستان است.
جمعیت روستایی بابل: مطابق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1365 شهرستان بابل دارای 946/487 نفر جمعیت است که از این تعداد 201/183 نفر ساکن نقاط شهری و 723/304 نفر ساکن نقاط روستایی و بقیه غیر ساکن اند.
بخش مرکزی شهرستان بابل: شامل روستاها ودهستانها ی قسمت مرکزی این شهرستان می باشد.جمعیت شاغل این بخش بیشتر یه فعالیتهای کشاورزی و بویژه کشت برنج اشتغال دارند. تعداد روحانیون و مبلغان مذهبی بخش مرکزی 165 نفر است. همچنین 461 باب مسجد، حسینیه، تکیه و امامزاده وجود دارد.که بیانگر روحیه بالای مذهبی و تعالیم روح بخش و انسان ساز اسلام است. در بخش مرکزی که پرجمعیت ترین بخش بابل محسوب می گردد و دارای 178 باب دبستان و 53 باب مدرسه راهنمایی و 176 باب حمام و 22 واحد بهداشتی و درمانی و 13 مرکز خدمات روستایی وجود دارد.این بخش دارای 6 دهستان می باشد که هرکدام از این دهستان ها دارای روستاهای زیادی است.
جمعیت بندپی: در سر شماری 1365 بخش های بندپی شرقی و غربی به صورت بخش اداره می شوند. و دارای یک بخشداری مستقل به نام بخشداری بندپی و به مرکزیت شهر خوشرودپی بوده است.بندپی از مناطق محروم استان محسوب می شود و دارای 100 هزار نفر جمعیت بوده که اکثریت آنها به کارهای کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. بندپی یکی از مراکز اصلی پرورش دام در کشور محسوب می شود. در این منطقه خانه ها در کنار هم و کوچه ها فاقد شکل های هندسی هستند.اکثر خانه ها دارای سقف شیروانی هستند.سبک خانه ها ساده و دارای چند اتاق است. دستشویی و حمام در گوشه ای از حیاط منزل قرار دارند.
بافت شهر بابل: بافت سنتی شهر بابل براساس و متاثر از وقایع تاریخی و اجتماعی شکل گرفنه است.بافت متراکم سنتی و شهری امروزی را می توان در این شهر مشاهره کرد.محله های قدیمی و مرکزی به هم چسبیده و نسبتا همگون، همانند شهرک ها جزیی از فرهنگ توسعه را تشکیل می دهند.
مذهب و فرهنگ: مذهب تشیع به طور کلی مبنا و محور مناسبات اجتماعی مردم این شهر را تشکیل می دهد.محله های شهر ابتدا بدین شکل بنا گردیده اندکه تکیه یا مسجد و یا امامزاده ای در میانه محل قرار دارد که جهت معابر ارتباطی به سوی این مرکز گرایش یافته اند.عموما در این مسیر خانه های مسکونی ساخته شده است.در کنار این اماکن مذهبی مغازه هایی احداث می شوند که بیشتر برای عرضه احتیاجات عمومی مانند نان و مواد غذایی و... بود.گردهمایی و گفتگو بین مردم یکی از سنتهای فرهنگی این منطقه است. مردم بابل علاقه زیادی به گذراندن مدتی از روز با هم، و گفتگو درباره مسائل گوناگون دارندکه نمونه ای از این تبادل افکار را می توان به وجود بازارهای روز شهر مشاهده کرد.که در این نوع بازار مردم علاوه بر خرید و فروش کالا فرصتی می یابند تا در مورد مسائل مختلف خانوادگی و اجتماعی و محلی با هم صحبت می کنند.
دین: دین اکثریت مردم شهرستان بابل اسلام و مذهب شیعه است.زبان مردم بابل به گویش محلی مازندرانی صحبت می کنند.(از سخن گفتن در آخر جمله کسره تکلم می کنند) بسیار سریع البیان می باشند.65 درصد مردم مطابق سرشماری 1365 باسواد بوده اند. در شهرستان بابل 6/94 در صد از خانواده های معمولی دارای سرپرست مرد و 6/5 در صد دارای سرپرست زن بوده اند.
سوغات بابل: برنج و مرکبات و مربا و عرق بهار نارنج و سبزیجات و کاهو و سبد و جارو و کلوچه و . . . جزء سوغات بابل می باشد.
غذاهای محلی: کشمش پلو با گوشت آبپز و نازخاتون ( که آن را با بادمجان و سرکه و دلال سبزی ساییده شده درست می کنند و آن را مانند ماست به عنوان چاشنی غذا میل می کنند.) و ترش پلو و شیر آش یا شیر پلا(که مخلوطی از برنج پخته و شیر جوشیده می باشد و بیشتر در روستاها و مراسم مذهبی خیرات می شود)
نقش زنان در جامعه روستایی بابل: زنان نقش بسیار حساس و سازنده ای دارند.این قشر بسیار زحمتکش علاوه بر تعلیم و تربیت فرزندان خود در کارهای مشکل دامداری و کشاورزی همدوش مردان کار می کنند. نقش بارز زنان روسنایی در نشای شالی و پس از آن در وجین و برداشت و همچنین کاشت صیفی جات و سبزی ها انکار نا پذیر است.
پل محمد حسن قاجار: این پل بر روی بابل رود و در یک کیلومتری جنوب شهر بابل قرار دارند که توسط محمد حسن خان بر روی بابل رود احداث گردید. و زمان آن به سال 1168 ه.ق می رسد.این را محمد خان با صرف 12 هزار تومان هزینه بر روی بابل رود ایجاد کرد که 100 متر طول و 7 متر عرض و 10 متر ارتفاع و 8 چشمه دارد.این پل عظیم در زمان خود با امکانات آن وقت یعنی آجر، خاک رس و تخم مرغ بنا گردیده است.
دوران انقلاب و دفاع مقدس: بابل دارای مردمی انقلابی و مذهبی با اعتقادات شدید دینی هستند.قبل از انقلاب اسلامی همواره در مراسم عزاداری و دسته های سینه زنی نیرو های مومن و انقلابی ، اعلامیه هایی از امام راحل را برای روشنگری نسل جوان و مردم ، بین آنان پخش می کردند. روزنامه اطلاعات در روز چهارشنبه 9 فروردین 1357 خو در تیتر درشتی از حمله نقابداران در بابل به چاب رساند:(نقابدارن در بابل دست به آشوب زدند.) حدود 50 نفر که صورتهای خود را با نقاب پوشانده بودنددر شهر به حرکت درآمدندو در خیابان فرح بابل ضمن پخش اعلامیه چند جام از شیشه های شعب بانکهای بازرگانی و صادرات و شیشه تابلو سر در ساختمان حزب رستاخیز ملت ایران را شکستند.اضلال دفاع مقدس نیز همچنان در راس شهرستانهای استان قرار داشتند.و حدود 17000 نفر شهید و 6000 نفر مجروح و جانباز و 355 نفر آزاده تقدیم انقلاب و ملت وفادار ایران کرده است.
مشاهیر شهرستان بابل: آیت الله العظمی بارفروش مازندرانی ، ملا محمد حمزه، شیخ اسماعبل ابن حداد، ملا علیرضا بهنمیره و ... از مشاهیر این شهرستان هستند.
قنات: حفر قنات به علت سست بودن طبقات زمین و نیز مردابی بودن آن غیر ممکن است.لیکن بر طبق آمار وزارت کشاورزی 8 قنات در بابل وجود دارد.
عملیات برداشت برنج:
برداشت برنج معمولا در ماه های مرداد و شهریور ، با توجه به دو نوع زود رس و دیر رس بودن،انجام می شود. برداشت شالی از مزارع به صورت خانوادگی و دسته جمعی آغاز می گردد و افراد خانواده با کمک به دوستان و گرفتن کارگر ،عملیات برداشت محصول را انجام می دهند.در پایان فصل برداشت ،کشاورزان شالی ها را پس از عمل «کرزنی» که دانه های شالی را از بوته ها جدا کردند،شالی ها را در کیسه ها بسته بندی می کنند، وآن را تحویل کارخانه های شالیکوبی محل سکونت خود می دهند، تا شالی به صورت برنج درآید.
عده ای نیز به علت بدهکاری و مشکلات خانوادگی، قبل از سپردن محصول به کارخانجات ، مقداری از شالی را برای مصارف سالیانه خویش برداشته و آنرا به پشت بام خانه ها انتقال می دهند، و مقدار مازاد بر احتیاجشان را به واسطه ها و مغازه داران و تاجر برنج عرضه می کنند.
عملیات کر زنی « جدا کردن شالی از بوته » قبلا با دواندن اسب بر روی محصول ، که در گوشه ای از مزرعه انباشته می شد، انجام می گرفت. ولی در سالهای اخیر این عمل با دستگاه کمباین صورت می گیرد.پس از پایان برداشت و فروش محصول ، کشاورزان عمده خرید های سالانه خود را انجام داده ، و پس از دادن قسط های بانک ، به صورت خانوادگی به زیارت مشهد مقدس و قم ، یا سایر شهر هایی که دوست و آشنا دارند می روند.
در بابل چهر سینما به نامهای آزادی و استقلال و انقلاب و ارشاد وجود دارد.که از لحاظ تعداد بیشترین تعداد سینما های استان در این شهر قرار دارد.
تنظیم توسط: مهندس حسین سقایی

نوشته : Farshad در دوشنبه 31 خرداد 1389 نظرات ( ) - لینک مطلب


جست و جو در سایت
 

 

آرشیو
موضوعات
آخرین مطالب ارسالی
نویسندگان
لینک دوستان
 

ابر برچسب
 

All Right Reserved By ~  Coded For blogfa , Mihanblog & ... By : www.Web-fa.mihanblog.com